Sarkanā Mēness krāsa aptumsuma laikā

Raksts tulkots no: http://www.timeanddate.com/eclipse/why-does-moon-look-red-lunar-eclipse.html, un noderēs tiem, kuri nelasa svešvalodās.

Kādēļ sarkans?

Iemesls kādēļ mēs Mēnesi redzam sarkanīgā krāsā pilnīga aptumsuma laikā ir fenomens ko sauc par gaismas daļiņu izkliedi. Tas ir tas pats mehānisms, kas rada krāsainus Saullēktus un Saulrietus un liek debesīm izskatīties zilām.

Krāsainā Saules gaisma

Mēs visi vēl no skolas laikiem zinām, lai gan Saules gaisma cilvēka acij var izskatīties balta, tā faktiski sastāv no dažādām krāsām. Šīs krāsas top redzamas, skatoties caur kādu prizmu vai varavīksnē. Sarkanā spektra krāsām ir lielāks viļņu gaums un zemāka frekvence, salīdzinot ar violeto spektru, kam ir īsāks viļņu garums un augstāka frekvence.

Zemes atmosfēra

Nākamais puzzles gabaliņš jautājumā, kādēļ debesis izskatās zilas un pilnā Mēness aptumsumā Mēness izskatās sarkans, ir Zemes atmosfēra. Atmosfēra ir apmēram 300 jūdzes (480 km) bieza un sastāv no dažādām gāzēm, ūdens pilieniem un putekļu daļiņām.

Sarkanais Mēness
©bigstockphoto.com/Medardus

Kad Saules gaisma iespīd Zemes atmosfērā caur daļiņām, kas ir mazākas par šo gaismas viļņu garumu, tās tiek izkliedētas. Tomēr, ne visas gaismas spektra krāsas tiek vienādi izkliedētas. Krāsas, kurām ir īsāks viļņu garums, piemēram violetā spektra krāsas, tiek kliedētas daudz spēcīgāk, nekā tās ar lielāku viļņu garumu, kā tas ir sarkanai un oranžai, kuras tiek cauri atmosfērai. Šī gaisma tad tiek izliekta, jeb atstarojas atpakaļ uz Mēness virsmas un piešķir tai sarkanīgi oranžu spīdumu, ar ko arī ir slavens pilnais Mēness aptumsums.

 

Meklējiet zilo joslu!

Pieredzējuši aptumsumu vērotāji jums pastāstīs to, ka skatoties ļoti centīgi uz aptumsuma pašu sākumu un tieši pirms pašām beigām, jūs varat atklāt gaiši zilu vai tirkīza krāsas atblāzmu uz Mēness virsmas. Tas notiek tādēļ, ka Zemes ozona slānis kliedē sarkano gaismu un izlaiž cauri arī mazliet zilās gaismas, kas tiek atstarota pret Mēnesi.
Gaiši zila josla, kas redzama uz Mēness virsmas.

Dažādas sarkanā nokrāsas

Atkarībā no Zemes atmosfēras stāvokļa aptumsuma laikā, Mēness var uztvert dažādas sarkanā nokrāsas, oranžu vai zeltainu, ja tas ir pilns Mēness aptumsums. Putekļu daļiņu, ūdens pilienu, mākoņu un miglas daudzums, viss kopā ietekmē šo sarkanā nokrāsu. Vulkāniskie pelni un putekļi atmosfērā var veicināt Mēness tumšo krāsu aptumsuma laikā.

Interesanti fakti:
Ja jums ir paveicies redzēt pilnu Mēness aptumsumu, jūs noteikti esat ievērojuši sarkano gredzenu apkārt Mēnesim. Patiesībā jūs esat vērojis visus Saullēktus un Saulrietus, ka notiek šajā mirklī uz Zemes!

Mērot Mēness aptumsuma spilgtumu

Zinātnieki mēra pilna Mēness aptumsuma parādību un spilgtumu, izmantojot 5 ballu sistēmu, kārtojot to no 0-4, un saucot to par Danjona skalu. Mēness aptumsums tiek iedalīts un tam pēc šīs skalas tiek piešķirts stiprums aptumsuma viduspunktā.

Mēness aptumsuma krāsas