X māja

Vēl to dēvē par Regnum, Meridien, Apbalvojumu māju, Debesu sirdi, Goda māju, Veiksmi, Karjeru.

Tas ir sabiedriskā stāvokļa un cilvēka karjeras sektors. Šeit tiek atzīmēti personības sasniegumi, panākumi biznesā, slava, profesionālā un sabiedriskā reputācija. X mājā koncentrējas visa cilvēka atbildība, nozīmība un pienākumi, kā arī izvēlētā ceļa darba augļi. Ja X māja ir akcentēta, cilvēku saista atbildīgi posteņi, kas nodrošina varu un spēku, īpaši lielos valsts uzņēmumos. Cilvēkam ir svarīgs prestižs un gods, bet tas arī prasa noteiktu ieguldījumu sabiedrībā. Pēc planētām X mājā var spriest arī par to no vecākiem, kurš ir noteicošais cilvēka personības izaugsmē, viņa profesijā, reputācijā un karjerā.

X māja ir stūra māja un kardinālā pēc savu īpašību rakstura – viena no četrām galvenajām horoskopa mājām, kas pēc nozīmes atpaliek tikai no Ascendenta un kurai nepieciešama tālāka analīze. Tai atbilst Mežāža zīme un pārvalda Saturns. Pirmo trešdaļu pārvalda Saturns, otro (vidējo) – Venēra un trešo (pēdējo) – Merkurs. Mājas pirmā trešdaļa – sasniegumi, kas izcīnīti paša spēkiem, vecāki un to ietekme uz profesiju un sociālo statusu, vīratēvs, sievastēvs, mājoklis, sievietes, pirmā bērna slimības. Otrā trešdaļa – otrā dzīves trešdaļa, spējas un sasniegumi profesijā, valsts iestādes, sabiedrotie un ienaidnieki profesijā. Trešā trešdaļa – pēdējā dzīves trešdaļa, prāta kvalitāte, godīgums un ētika. Atslēgas jēdzieni: autoritātes, stāvoklis sabiedrībā, izaugsme, profesija, atzinība, apbalvojumi.

X mājas virsotne ir augstākais ekliptikas punkts, horoskopa zenīts, „debesu vidus” , MC, Medium Coeli, kas ir opozīcijā IC, IV mājas virsotnei un veido otru horoskopā svarīgāko līniju MC-IC, Meridiāna, kas sadala horoskopa apli Austrumu un Rietumu pusēs. Horoskopa elementiem, kas izvietoti Austrumu pusē, ir kardināls, formu veidojošs raksturs, bet Rietumu puses elementiem ir mutablais, saņemošais, sasaistošais raksturs, kas iesaista cilvēku sabiedriskajās struktūrās. Runā, ka planētas, kas izvietotas vistuvāk MC, atrodas pacēlumā (elevācijā) un spēcīgāk kā citas ietekmē cilvēka likteni. Nereti Debesu Vidus – tas ir planētu ietekmes uz Zemes dzīvi kritiskais punkts.

X māja parāda, kāds ir potenciāls, kas nodrošina cilvēka realizāciju ārējā pasaulē un kādu profesiju viņš izmantos kā šīs realizācijas instrumentu. Pēc šīs mājas aizpildījuma mēs varam spriest, kādas būs atsauksmes sabiedrībā no viņa darbībām, uz ko būs vērsta viņa godkāre un kāds ir tas personības potenciāls, kas palīdz personības izaugsmei sabiedriskajā plānā. X māja sniedz priekšstatu par to, kādas metodes izmanto cilvēks savu mērķu sasniegšanai un kādu nozīmi cilvēks piešķir saviem sasniegumiem sabiedrībā. X un IV mājas opozīcija attiecīgi parāda ģimenes, mājas dzīves un karjeras psiholoģisko vērtību. Labums un ļaunums šeit atrod sev spilgtu izpausmi goda un bezgoda kategorijās. Pēc X mājas var spriest pēc sociālajiem sakariem, cilvēka popularitāti un stabilitāti. Šeit viņš iegūst patiesu vai viltus autoritāti, parāda organizatora spējas, tiekšanos pēc varas un prestiža. Ja cilvēka mērķis ir „vara varas pēc”, tad neizbēgams ir kritiens kā pelnītā atmaksa par nejēdzīgiem centieniem.

MC stihijās un krustos

Zodiaka zīme uz MC daudzējādā ziņā nosaka cilvēka uzņēmējdarbības prasmi un dzīves vērtību sistēmu attiecībā uz profesiju, mājas dzīvi, kā arī parāda cilvēka sabiedriskās dzīves veiksmes un neveiksmes. MC parāda personas imidžu un ietekmē profesijas izvēli (profesijas rakstura noteikšanai vienmēr ir jāņem vērā arī ASC), iespējamo nodarbošanos, cilvēka attieksmi pret sabiedriskajām lietām. Vislielākās novirzes no saprātīga līdzsvara notiek tad, ja X mājā izvietots kāds no Mēness Mezgliem. Aprakstīsim MC atrašanos Stihijās un krustos.

Uguns zīmēs (Auns, Lauva, Strēlnieks) cilvēks pats enerģiski rada un izmanto iespējas nozīmīga sabiedriskā stāvokļa ieņemšanai un aktīvai uzņēmējdarbības karjerai. Viņš pilnveido savas profesionālās spējas un rūpējas par strauju virzīšanos pa karjeras kāpnēm.
Zemes zīmēs (Vērsis, Jaunava, Mežāzis) uzstājīgi un stūrgalvīgi tiecas uz savu uzstādīto mērķi. Viņš savās darbībās ir gudrs un produktīvs. Viņš uzstāda praktiskus mērķus un cenšas sasniegt taustāmus rezultātus.
Gaisa zīmēs (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) cilvēks ir orientēts intelektuāli un biežāk izvēlas humanitārās profesijas, nekā tehniskās. Viņš labi saprotas ar cilvēkiem, kas sekmē viņa karjeru. Viņš veiksmīgi attīstās garīgajā plānā un meklē dzīves augstāko jēgu.
Ūdens zīmēs (Vēzis, Skorpions, Zivis) cilvēks savās darbībās meklē emocionālo baudījumu un intuitīvi piemērojas savas dzīves mainīgajiem apstākļiem un profesijai. Dzīves jēgas meklējumos viņš vadās pēc sajūtām.

MC kardinālajās zīmēs (Auns, Vēzis, Svari, Mežāzis). Cilvēks taisnā virzienā dodas uz savu mērķi, izmantojot visus savus talantus. Viņš sapņo kļūt par līderi savā lietā.
MC fiksētajās zīmēs (Vērsis, Lauva, Skorpiona, Ūdensvīrs). Cilvēks lēni aptver savas dzīves mērķus, bet, kad tos ir noformulējis, iet uz tiem spītīgi un uzstājīgi, nenovēršot uzmanību uz blakus lietām.
MC mutablajās zīmēs (Dvīņi, Jaunava, Strēlnieks, Zivis). Cilvēks var mainīt savas intereses un nodomus, dažkārt dodas pilnīgi dažādos virzienos, hobiju pārvēršot par profesiju un otrādi. Galvenā prasība pret darbu viņam ir – lai viņam būtu interesanti. Viņš necenšas ieņemt vadošu amatu.
MC katrā konkrētajā Zodiaka zīmē ienesīs raksturā savas nianses.

Fragments no Величко Ф. К. “Энциклопедия домов гороскопа”