VIII māja

Augšējie vārti. Argons. Krīžu un nāves māja. Slepeno lietu māja.
VIII māja pēc klasifikācijas ir sekojošā, t.i., atbilst fiksētā krusta īpašībām. Tā attiecas uz Skorpiona zīmi un to pārvalda Marss un Plutons. Pirmo mājas trešdaļu pārvalda Plutons un Marss, otro (vidējo) – Neptūns, bet trešo (pēdējo) – Mēness. Pirmā VIII mājas trešdaļa informē par laulību vai darījuma partnera īpašumiem, par noslēgumu, apraksta tirdzniecības darījumus, kā arī skar draugu godu, ienaidnieku reliģiozitāti un to īpašumus. Otrā trešdaļa veltīta nāvei, tās vietai un veidam, profesijai, kas saistīta ar nāvi, mantojumam, darbinieku un kolēģu krīzēm, apraksta brāļu un māsu dzīvi. Pēdējā trešdaļa ir veltīta sabiedriskās un ģimenes dzīves noslēpumiem, ienākumiem no slepenām lietām, okultisma un parapsiholoģijas nodarbībām.

VIII māja apraksta krīžu pasauli cilvēka dzīvē – nāvi, ķirurģiskās iejaukšanās, graujošas situācijas, manipulācijas ar svešu naudu, kas nav nopelnīta ar paša darbu (laulātā drauga, draugu kapitāls, bankas noguldītāju nauda). Šeit ir ienākošā nauda no ne visai patīkamām lietām – mantojums, apdrošināšana par nodarītajiem zaudējumiem. Pēc šīs mājas no cilvēka tiek aprēķināti nodokļi. VIII mājas pārvaldījumā ietilpst cilvēka rokās nonākušie sabiedriskie līdzekļi: sociālie fondi, aizdevumi, kredīti, zemes un mājas, kas dod ienākumus, akcijas un procenti no bankā ievietotā kapitāla (rentes).

Ikdienas dzīvē pēc VIII mājas notiek aizņēmuma atdošana, augļošana, naudas saņemšana pret ķīlu (lombards un darbs tajā). VIII māja, kuru pārvalda Plutons un eksaltē Urāns, atbild par katastrofām, kas draud ar nāvi. VIII mājā mēs atradīsim norādes un nāves raksturu un veidu, par mantību pēc nāves. Māja runā arī par īslaicīgajiem nāves stāvokļiem – katalepsiju, orgasmu, klīnisko nāvi un psiholoģisko transformāciju pēc tās (bēres, apbedīšana, kremēšana). Pēc tās var vērtēt kaislīgumu, cilvēka jūtīgumu un viņa seksualitāti. Seksa tehnika arī atrodas VIII mājas pārvaldījumā, tāpat kā testamenta sastādīšana. Daži autori (Crummere) VIII māju uzskata par atjaunošanās un reproduktivitātes māju, kā arī ieskaita tur ģimenes budžetu. Ir labi, ja partneriem VIII mājas atrodas vienā stihijā.

Pēc VIII mājas skaita peļņu, personiskos ietaupījumus un ienākumus no tiem un tiek novērtēts kustamais īpašums. Šeit nonāk arī pensija un personīgie parādi. VIII māja ir opozīcijā II mājai. Tās potenciāls kalpo kā papildinājums un attīstība II mājas potenciālam. Svarīga, bet dažkārt nenovērtēta VIII mājas īpašība ir tā, ka šī māja mudina cilvēku uz pašuzupurēšanos un noved cilvēku pie domas dalīties ar saviem resursiem un īpašumiem (kaut vai caur mantojumu) ar citiem cilvēkiem. Laikā, kad II māja, kas ir opozīcijā VIII mājai uzsvaru liek uz piesaistīšanu, VIII māja ir vērsta uz nepieciešamību (kaut vai caur nāvi) uzkrāto labumu dalīt ar pēcnācējiem. VIII mājā pirmo reizi horoskopā parādās cilvēka sublimācijas tendence no matērijas uz garu, pārciesto krīžu rezultātā, kas rosina cilvēku uz psiholoģisku transformāciju, kas bieži parādās kā pāreja no vienas sociālās vides un citu. VIII māja atstāj dziļu iespaidu uz visu horoskopu. Tā ir vieta natālajā kartē, kurā cilvēks cīnās pats ar sevi, lai apzinātos attieksmi pats pret sevi un pret dzīvi. Šī ir māja, kurā cieši savijas radīšana un iznīcināšana.

Organismā VIII māja atbild par urīnizvadceļiem un vairošanās orgāniem, kā arī urīnpūsli. Ja mēs izskatām mājas kā grūtniecības mēnešus, tad VIII māja ir kritiskā māja augļa iznēsāšanai, astotajā mēnesī dzimušie iet bojā biežāk kā citi jaundzimušie.

VIII māja runā par to, kā cilvēks savā dzīvē uztver dziļas krīzes, cik lielā mērā viņš ir spējīgs atjaunoties pēc tām, kādus secinājumus izdara un kādu gūst mācību no zaudējumiem šajās krīzēs. Pēc VIII mājas var spriest par cilvēka attieksmi pret seksuālām problēmām, to, kā viņš izmanto savus talantus un radošās spējas, kā arī citu cilvēku (partneru) kapitālu savā darbībā. VIII mājā aizsākas tie biznesa elementi, kas pilnībā atplaukst X mājā. Der arī atgādināt, ka VIII mājā rodas interese par dažādu noslēpumu pētīšanu, kas bieži ir nelegāli un sabiedrībā neatzīti, piemēram, okultisms, izmeklēšana, izlūkošana un pretizlūkošana. Vēlme izzināt noslēpumus un piedalīties slepenās sabiedrībās un sazvērestībās, pilnā mērā parādās caur VIII māju.

VIII māja vistiešākajā veidā attiecas uz nāvi, ar visiem tajā esošajiem atribūtiem – mirušo īpašumiem (testaments, mantojums), ar darbībām, kas saistītas ar nāvi (zinātniskais darbs, kas saistīts ar nāves pētīšanu, tanatoloģija, reanimācija, specialitātes: dvēseļu pavēlnieks, patologanatoms, tiesu ārsts (tiesu medicīnas eksperts), epidemiologs, bende, miesnieks, profesionāla militārpersona, psihiatrs – izmainīto apziņas stāvokļu speciālists, okultisma piekopējs, cilvēks, kurš aizraujas ar meditācijām, astrologs, cilvēks, kas nodarbojas ar reinkarnācija problēmām, ģērētājs, darbs karstajos punktos). VIII mājas sfērā ietilpst arī eitanāzijas (žēlsirdīgās nāves) ētiskās, morālās un juridiskās problēmas. Cilvēks, kuram ir pilna un bojāta VIII māja, nejūt iekšējo aizliegumu pret nāvi un, pie atbilstošiem XII mājas rādītājiem, kļūst par pašnāvnieku vai slepkavu. Kopā ar V mājas rādītājiem, VIII mājā ir arī aborti.

VIII māja par nāvi un tās apstākļiem.

Zīme uz VIII mājas virsotnes (kupsida), planētas tajā, mājas un zīmes pārvaldnieks parasti norāda, kādā nāvē mirs horoskopa īpašnieks. Šīs norādes ir jātulko ļoti uzmanīgi, jo ļoti reti kad var paļauties tikai uz vienu izmantojamās metodes daļu. VIII mājas ietekmi jāpēta kopā ar ASC un veselību pēc VI un XII mājām. Pie nāves parasti noved apdraudošu situāciju vai notikumu ķēdīte, bet, lai noteiktu, vai tās uzskatāmas par fatālām, jānosaka, vai tās norāda uz ilgstošu, vidēju vai īsu mūžu. Ja pie dzimšanas ir apsolīta laba veselība, jaunībā nav bīstamas naidīgās norādes, bet, ja veselība bija vāja, tad šīs norādes var kļūt liktenīgas. Kad ir skaidrs, ka nāve pienāks vidējā vai lielā vecumā, VIII mājas norādes var traktēt dažādi:
1. Cilvēka veselība uz laiku var būt sabojāta, bet ne līdz liktenīgai pakāpei, ja Saule, Mēness un ASC neietekmē viens otru.
2. Nāve var pienākt kādam no cilvēka radiniekiem. Tas ne vienmēr attiecas uz viņa ģimeni. Mirušais var būt laulību partnera radinieks, kolēģis, tuvs draugs – jebkurš, kur nāve emocionāli aizskar cilvēku.
3. Var notikt satraucoši gadījumi, kas ne obligāti beidzas ar nāvi – ceļu satiksmes negadījums, terora akts, kritiens ar gurna kaula laušanu.

Ilustrēsim dažus piemērus.
Majakovska draudzene Lilija Brika pazaudēja savu draugu jaunībā, bet pati nodzīvoja daudz ilgāk. Solīdā vecumā viņa salauza gurna kaulu un dēļ sava pastāvīgi pazemojošā stāvokļa invalīdu ratiņos izdarīja pašnāvību.

Sekojošie piemēri ir ņemti no grāmatas A. Leo „Kā lasīt horoskopu”, izdevniecība „Mūsdienu astroloģija”, 1928.gads.
Vīrietis ar stipru Skorpiona zīmi un Merkuru VIII mājā, kas bojāts no Marsa, un bojātu Lauvas zīmi, spēcīgi pārdzīvoja drauga nāvi, dabūja infarktu, bet nenomira uzreiz, bet pēc dažiem gadiem pēc otrā infarkta.

Cits vīrietis, kuram Mēness ir VIII mājā, 28 gadu vecumā, kad Mēness nostājās natālajā pozīcijā, negaidīti, gandrīz vienlaicīgi pazaudēja māti un draudzeni.

Ir pieņemts uzskatīt, ka nāve būs dabiska, ja horoskopā nav spēcīgas norādes uz tās katastrofisko raksturu. Par šādām norādēm var kalpot saspringti aspekti no Marsa VIII mājā (atklāti ievainojumi ar lielu asiņošanu), Saturna, īpaši pret Merkuru (krišana no augstuma), Urāna (sprādziens, ceļa negadījums), Neptūna (saindēšanās, noslīkšana), Plutona (dabas kataklizmas, nogruvums šahtā vai alā). Pie jebkuriem Venēras vai Jupitera aspektiem nāvējošs rezultāts ievērojami samazinās. Bet, kad bojāta ir gan Saule, gan Mēness, turklāt Mēness atrodas spēcīgā (augstā) pozīcijā (pārvaldījumā, eksaltācijā vai X mājā), iespējama vardarbīga nāve, lai gan būs nepieciešama māksla, lai atšķirtu to no pēkšņas un negaidītas. Parasti, vardarbīgas nāves gadījumā sliktās ietekmes ir redzamas mazāk, nekā dabiskas, bet negaidītas nāves gadījumā. Pievērsiet uzmanību Urānam. Saspringtie Marsa aspekti ar Urānu vai Saturnu paaugstina gan pēkšņas dabiskas, gan vardarbīgas nāves iespējamību.

Par svarīgu vardarbīgas nāves argumentu var kalpot Plutona saspringtā aspektācija pret Melno Mēnesi. Par labu pēkšņai negaidītai nāvei runā saspringtie aspekti no VIII mājas uz Vērša un Lauvas zīmēm. Līdzīgi aspekti uz Skorpiona un Auna zīmi (un acīmredzot arī uz Mežāzi) priekšroku dod vardarbīgas nāves skaidrojumam. Kad iejaukts ir ASC, cilvēks apzināti vai nejauši var būt par savas nāves vaininieku. Ja aspektu konfigurācijā, kas saistīti ar VIII māju, iesaistīta ir arī XII māja, var runāt par nāvi, no nedziedināmas hroniskas slimības, veco ļaužu namā, patversmē, slimnīcā vai cietumā. Ja pie tam vēl ir norādes uz vardarbīgu nāvi, var izvirzīt pieņēmumu, ka nāve var iestāties nodevības rezultātā. Ja iesaistīta ir XI māja, nāve var iestāties drauga dzīvoklī, bet, ja iesaistītas V un VII mājas – mīlas dēkas rezultātā. X mājas iesaistīšanās runā par nāvi publiskā vietā.

VIII mājas virsotne stihijās un krustos

Zodiaka zīme uz VIII mājas virsotnes ienesīs būtiskas korekcijas tās potenciālā, pavājinot vienas un izceļot citas īpašības.
Uguns zīmēs (Auns, Lauva, Strēlnieks) ir paaugstināta aktivitāte krīzes situācijās. Viņam paredzēta viegla nāve, bez liekām mocībām (bieži vien no sirds nepietiekamības).
Zemes zīmēs (Vērsis, Jaunava, Mežāzis) ir pasvītrota mīlestība uz dzīvi, praktiskums un skaidra attieksme pret dzīves krīzēm. Nāve piezogas pamazām, dažkārt, sākot ar vielmaiņas traucējumiem.
Gaisa zīmēs (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) tiek akcentēta racionāla attieksme pret dzīves negācijām un nāvi kā neizbēgamību. Visvājākās vietas organismā ir elpošanas ceļi un nervu sistēma. Par nāves iemeslu var izrādīties izklaidība vai bezrūpība.
Ūdens zīmēs (Vēzis, Skorpions, Zivis) raksturīga intuitīvi emocionāla attieksme pret krīzēm un nāvi. Nereti par nāves iemeslu kalpo insults, smaga infekcija un psiholoģiskais faktors.

Kupsida (mājas virsotnes) atrašanās, vai vēl labāk, būtiskas VIII mājas daļas atrašanās Zodiaka zīmē palīdzēs konkretizēt personības potenciālu.

Kardinālā krusta zīmēs (Auns, Vēzis, Svari, Mežāzis) tiek pasvītrota spēja uzņemties iniciatīvu krīzes situācijās. Cilvēks parāda dvēseles spēkus un atbildību citu priekšā kritiskās situācijās, stimulējot un izmantojot viņu talantus, savu ienākumu pavairošanā un uzkrāšanā un sabiedriskās labklājības celšanā tajās sfērās, kurās viņš spēlē līdera lomu.
Fiksētā krusta zīmēs (Vērsis, Lauva, Skorpions, Ūdensvīrs) pirmajā vietā izvirzās konservatīva un stingra attieksme pret visām sadzīviska rakstura krīzēm, cenšanās nosargāt situāciju no straujām, negaidītām pārmaiņām. Nelabvēlīgu eksistences apstākļu priekšā cilvēks parāda sevi kā morāli un fiziski stabilu personību.
Mutablā krusta zīmēs (Dvīņi, Jaunava, Strēlnieks, Zivis) cilvēks izrāda iekšēju nestabilitāti krīzes situācijās, viegli zaudē dūšu un cenšas emocionāli pielāgoties dzīves apstākļu izmaiņām, izmantojot savu intuīciju.

Fragments no Величко Ф. К. “Энциклопедия домов гороскопа