Ascendents un I māja

I māja (Ego, „Es” sektors, „Horoskops”, Personības māja). I māja sākas no Ascendenta. Tā ir kardinālā, Austrumu puses māja. Galvenā īpašība – enerģija. Pārvaldnieks – Marss, līdzpārvaldnieks – Plutons. Trešdaļu pārvaldnieki: I – Marss, II– Saule, III – Jupiters. Māja īpaši atbildīga par galvu un seju. Analizējot I māju, svarīgas ir arī VII, X, IV mājas. Tāpat arī jāņem vērā situācija VIII un XII mājās.
Labvēlīga I māja nozīmē personības harmonisku attīstību. Nelabvēlīga un disharmoniska I mājas ietekme – trūkumi, ko rada pārāk spēcīga Personīgā „Es” izcelšana (ar egoismu un ekscentrismu), kā arī spēja sev kaitēt ar stūrgalvību un neapdomīgu rīcību.
I māja – tā ir galvenā māja jebkurā horoskopā. Dažās astroloģiskajās sistēmās tā ir galvenā māja personības analīzē tās zīmes vietā, kurā atrodas Saule. Šī māja nosaka kopējo dzīves virzību, pasaules uzskatus, ētiskos uzstādījumus, cilvēka fizisko tipāžu. Šī māja atspoguļo to personības daļu, kas vērsta uz sevi un priekš sevis. Tā nosaka raksturīgākās cilvēka personības iezīmes – temperamentu, spējas, ķermeņa uzbūvi, ārējo izskatu, pašapziņu, darbošanās spējas, spējas pretoties dažādām slimībām, cilvēka attieksmi pret ķermeņa kaitēm, ierasto uzvedību dažādos apstākļos. Atklāj to, ko cilvēks par sevi domā. No pirmās mājas simbolikas var spriest, kādu iespaidu cilvēks atstāj uz apkārtējiem, kādu imidžu tiem rāda, kādas personas „masku” valkā. Tāpat var spriest par uzvedības dabiskumu un nepiespiestību. I māja norāda arī uz dzimšanas apstākļiem (ātras vai ilgstošas, vieglas vai grūtas dzemdības). Tā izveido tiltu starp ārējo un iekšējo cilvēka realitāti. Pirmā trešdaļa atspoguļo fizisko potenciālu, otrā – emocionālās iezīmes, kaislības un nodomus, bet trešā – garīgās īpašības, valdonības un godkārības līmeni. I mājas analīze sākas ar Ascendenta izzināšanu.

Kas ir Ascendents?
Personības veidošanā vadošie ir trīs kosmiskie ritmi– Zemes griešanās ap Sauli ritms (Saules ritms, gadalaiku maiņas ritms), Mēness riņķošanas ap Zemi ritms (Mēness fāžu maiņas ritms, Mēness mēnesis), Zemes griešanās ap savu asi ritms (dienas un nakts maiņas ritms, diennakts). Pats galvenais cilvēka organisma funkcionēšanā ir diurnālais, jeb diennakts ritms. Cilvēka orgāni aktivizējas dažādās diurnālā ritma fāzēs: smadzenes, piemēram, dienas laikā, resnā zarna – no 5 līdz 7 pēc vietējā laika, gremošanas sistēma – aptuveni pusdienas laikā. Saules izvietojums Zodiaka aplī dzimšanas brīdī norāda uz Zemes novietojumu Saules orbītā, bet Mēness stāvoklis un fāze – tā novietojumu attiecībā pret Zemi un Sauli.
Ascendents (ASC) ir dzimšanas brīdī austošais ekliptikas punkts, kurš apvieno visus trīs kosmiskos ritmus (Saules, Mēness un diurnālo). Ascendents un I māja, kas no tā sākas, ir horoskopa vissvarīgākā daļa. Prakse rāda, ka Ascendents un I māja kopā ar Laimes punktu (Pars Fortune) var sniegt līdz 70% informācijas par personības īpašībām un dot prognozes cilvēka liktenim. Tādēļ ASC un I mājas izpētei būtu jāvelta vislielākā uzmanība.

Stihijas un krusti, to īpašības uz Ascendenta
Izskatot personības potenciālu, ir svarīgi zināt, kurā stihijā trāpa Ascendents.
Uguns zīmes (Auns, Lauva, Strēlnieks) piešķir cilvēkam enerģiju, dzīvīgumu, temperamentu.
Zemes zīmes (Vērsis, Jaunava, Mežāzis) runā par rūpēm, kritisku pieeju, un citu cilvēku sapratni.
Gaisa zīmes (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) apvelta ar ātru reakciju, vēlmi izpausties, runātīgumu, nemieru un norūpēšanos.
Ūdens zīmes (Vēzis, Skorpions, Zivis) ienes emocionalitāti, jūtīgumu, spēju pilnībā ar kaut ko aizrauties un nespēja sevi ierobežot jūtās.

Kardinālās zīmes (Auns, Vēzis, Svari, Mežāzis) dod rīcībspēju, darbīgumu, iniciatīvu, spēju ar aktīvu iejaukšanos vērst situāciju sev par labu.
Fiksētās zīmes (Vērsis, Lauva, Skorpions, Ūdensvīrs) piešķir personībai stabilitāti un nevēlēšanos savā dzīvē ko mainīt. Šādu cilvēku ir grūti pārliecināt par kaut ko citu.
Mutablās zīmes (Dvīņi, Jaunava, Strēlnieks, Zivis) piešķir uzbudinātību, nervozitāti, garastāvokļa maiņas, mīlestību uz pārmaiņām.

Fragments no Величко Ф. К. “Энциклопедия домов гороскопа”